تیمسار سپهبد خلبان نادر جهانبانی

نادر جهانبانی پس از انقلاب در ۲۲ اسفند ۱۳۵۷ در زندان قصر به حکم صادق خلخالی حاکم شرع وقت بر روی پشت بام مدرسهٔ علوی تیرباران شد.

روزنامهٔ اطلاعات به تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۵۷ در خبری اسامی ۱۱ نفر ار محکومین به اعدام را منتشر کرد. متن خبر به شرح زیر است

در تاریخ ۲۱ اسفند۱۳۵۷ دادگاه انقلاب اسلامی ایران جهت رسیدگی به کیفرخواست صادره از طرف دادستان انقلاب علیه ۱۱ نفر از متهمینی که جملگی از خائنین به ملت و عوامل سرسپردهٔ رژیم دست‌نشاندهٔ بیگانه بودند و همچنین جنایتکاران مفسد فی الارض نیز می‌باشند تشکیل جلسه داد و پس از چندین ساعت رسیدگی و مشاوره سرانجام حکم اعدام را صادر کرد:

وقتی سپهبد جهانبانی را برای محاکمه آوردند، کاغذی بر گردنش انداختند تا جرمش را بنویسند، اما به نظر می‌رسید او جرمی نداشت، کسی هم پیدا نشد شهادت دهد او جرمی انجام داده. پس روی کاغذ سفید نوشتند: سپهبد نادر جهانبانی عامل فساد.[۵] متن حکم کیفرخواست که در دادگاه برای وی خوانده شد بدین شرح است:

نادر جهانبانی با اشتغال در سمت‌های حساس نظامی و این اواخر ورزشی و نظایر آن با رژیمی که با ساقط کردن حکومت ملی شرعی به طریق غاصبانه و با ارادهٔ اجنبی در ایران سلطه پیدا کرده و مملکت را در جهت ارادهٔ اجنبی و در جهت خلاف شرع و مصلحت مملکت و ملت به قهقرا می‌برد و به نابودی می‌کشاند با اقدام علیه امنیت و قیام برای متزلزل کردن اساس استقلال و فساد در ارض و محاربه با خدا و نایب امام علیه السلام مطابع قوانین الهی و قوانین جاریه در زمان ارتکاب جرایم تقاضای رسیدگی و صدور حکم اعدام و مصادرهٔ اموال شخصی ایشان و آن مقدار از اموال که به خاطر فرار از ادای دین به صاحبان اصلی به فرزندان و اقربای نزدیک انتقال یافته‌است از طرف دادسرای کل انقلاب اسلامی از دادگاه دارم.

پس از ارائهٔ متن کیفرخواست هنگامی که نوبت به دفاعیات وی رسید گفت:

آنچه را که شما مطرح کردید آنقدر مسخره و احمقانه‌است که من لزومی به پاسخ گفتن به آن نمی‌بینم اما چند دروغ بزرگ گفتید که همراه با اتهام زدن‌های شما نشان می‌دهد که حکم شما علیه من مثلا صادر شده و همچنین حکایتگر این حقیقت است که شما نه تنها مسلمان نیستید بلکه مشتی بی وطن، بی دین و مزدور که به دستور اربابانتان فقط و فقط قصد ویرانی کشور من و ارتش سرزمین مرا دارید.

پدر من جاسوس روس نبود، بلکه افسری ایرانی بود که در روسیه درس خوانده، من هم هرگز عامل کشوری نبودام بلکه در سالهایی که شما برای لقمه نان مزدوری، سر حسین را از این منبر به آن منبر می‌کشاندید. در آمریکا به عنوان بهترین و با استعدادترین خلبان ایرانی، بر اوج ابرها پرواز می‌کردم. حال شما چگونه به خود اجازه می‌دهید به من تهمت خیانت بزنید. شما از خود خجالت نمی‌کشید شما از مردم شرم نمی‌کنید؟ شما از هزاران جوان ایرانی که من با همه تلاش در راه فراهم کردن وسایل ورزشی و ایجاد امکانات جهت تربیت روح و جسم آنها، در ماه‌های گذشته کوشیده‌ام، ازرم نمی‌کنید؟

شما که هستید آیا به جز جمعی غارتگر و خونخوار و دوری از هر نوع صفت انسانی کسانی را می‌شناسید که چون شما بر هر آنچه ملی و ایرانی است تیغ بکشند؟ آقایان من پنجاه یک سال به خوبی و نیکی زندگی کرده‌ام و قرارگاهم آسمان‌ها بود. پاسخی به یاوه گویی‌های شما ندارم. به دستوری که اربابانتان داده‌اند عمل کنید، ولی مطمئن باشید که مردم ایران خیلی زود از خواب فعلی بیدار می‌شوند و این تب که با دروغ و تزویر شما به آن در جان و روح آنها رخنه کرده، بسیار سریعتر از آنچه فکر کنید فرو خواهد نشست. آنگاه شما هستید و خشم ملتی که به تار و پود شما آتش می‌کشد.

من دفاع خاصی ندارم ولی من هیچ وقت بر ضد انقلاب کاری نکرده‌ام به هر حال دیگر مهم نیست و من آمادهٔ اعدام هستم

خاطراتی از سپهبد خلبان نادر جهانبانی

گریز از چنگالدشمن

 در زمان فرمانروایی " حسن البکر " حاکم وقت عراق که به دست صدام حسین در پی کودتایی خونین سرنگون شد ، اختلافات مرزی با دولت ایران به وجود می آید . طرفین در آماده باش کامل به سر می برند . در اون هنگام جت های جنگنده ایران مرتب در خط مرزی به گشت زنی می پردازند . در یکی از روزهایی که ژنرال نادر جهانبانی مشغول گشت زنی بود به ناگاه توسط پنج جت جنگنده ارتش عراق محاصره می شود . در این گونه شرایط خلبان چاره ای جز تسلیم ندارد . چون چهار فروند هواپیمای متخاصم از چهار طرف شکاری ایران رو محاصره کرده و یک فروند هم از جلو در حرکت است تا راه را نشون دهد . تیمسار خیلی خونسرد به همراه شکاری های دشمن راهی عراق می شود . با نزدیک شدن به منظقه فرودگاه ، هواپیمای جلویی به زمین می نشیند .. چهانبانی دور موتور را کم می کند .. و بعد از دقایقی چرخ های هواپیما رو هم پائین می آورد ... خلبانان دشمن وقتی وضعیت جت جنگنده ایرانی رو می بینند که در حال فرود است ، هر یک به سمتی رفته تا جت جنگنده ایرانی به زمین بشیند . تیمسار آروم آروم به سمت باند فرود دشمن نزدیک و نزدیک تر می شود . سرعت هر لحظه کم تر می گردد . تا جایی که از اون بالا شکاری های عراقی می بینند که هواپیما سر باند و در حال فرود است .... اما به محض این که چرخ هواپیما سطح باند رو لمس می نماید .... ژنرال چشم آبی با فشار آوردن مجدد بر دسته گاز ، به صورت وارون از زمین کنده می شود و با استفاده از نیروی کمکی پس سوز ، همان طور در حالت پشت هواپیما به سمت زمین و چرخ ها رو به آسمان ، با سرعت سرسام آوری از منطقه دور می شود ... هواپیماهای عراقی که سرعت خود را کم کرده بودند و برای فرود آمده می شدند ، ناگهان مشاهده کردند که جا تره ولی از بچه خبری نیست ... !! تا به خود آمده و بر سرعت خود افزودند ، هواپیما در خاک ایران به زمین نشسته بود !!

فرود اضطراری شکاری در جاده

روزی یک فروند فانتوم نیروی هوایی که برای گشت زنی رفته بود . وقتی به حوالی آسمان شهر ساوه می رسد دچار نقص فنی گشته و کنترل هواپیما نا ممکن می گردد . اکثر خلبانان به خاطر تعلق خاطری که به پرنده آهنین خویش دارند ، علی رغم تآکید قانون مبنی بر پرش به وسیله چتر نجات ، ولی آن ها تا آخرین ثانیه ها سعی در کنترل آن دارند . ما در جنگ با عراق خیلی از بهترین خلبان هایمون را به خاطر این مسئله از دست دادیم . و آن ها موفق به پرش به موقع نشدند . همون طور که می دانید اگه ارتفاع یک فروند شکاری خیلی به زمین نزدیک بشه ، عملکرد چتر نجات قطعی نیست . و ممکنه به سمت زمین راکب خود را بکوبد . به هرحال آن روز هم آن افسر خلبان نهایت سعی خود رو می کنه و هواپیمای فانتوم خود رو در جاده ساوه به زمین می نشاند با فرود اضطراری هواپیما در جاده ... که با دشواری خاصی هم همراه بود. اون هم هواپیمای شکاری که در باند آسفالت طولانی با چتری که از عقب هواپیما باز می شود به زحمت می نشیند . چه برسه به جاده پر چاله و چوله اون زمان که ماشین ها و کامیون ها هم در حال عبور بودند !! کلی مستشار امریکایی به همراه مسئولین نیروی هوایی و متخصصان مربوطه می ریزند اون جا . هر کس یک نظری می دهد . آخرین نظر کارشناسی چنین بود که شکاری فوق با جدا نمودن بال هایش آن را سوار تریلی کرده و جهت تعمیر به مهرآباد ببرند . وقتی موضوع به گوش جهانبانی می رسد . خود به منطقه رفته و از نزدیک آن جا رو بررسی می نماید . و سپس اظهار می دارد هواپیما رو همین جا تعمیر نمائید خودم با آن به سوی تهران پرواز می کنم .

مستشاران امریکایی با دلیل و مدرک ثابت می کنند که این پرواز امکان پذیر نیست . زیرا با موانعی که در سر راه است امکان بلند شدن در حد صفر است . حتی پا را فراتر گذاشته و با قاطعیت می گویند تنها یک در صد این امکان وجود دارد و نود و نه درصد شکاری به ساختمان برخورد می نماید. جواب جهانبانی به امریکایی ها ، اونا رو واقعآ شوکه می کنه . ژنرال می گوید اگه یک درصد امکان پذیر باشه من با همون یک درصد بلند می شوم . در نهایت بعد از چند روز تلاش متخصصان نیروی هوایی روز موعود فرا می رسه .. تیمسار پشت کابین اف - ۴ ای نشسته و موتور های آن رو روشن می نماید . نفس تو سینه همگان حبس شده بود . همه یقین داشتند که شکاری به ساختمان بر خورد خواهد نمود . حتی خوش بینانه ترین متخصصان هم چنین برداشتی داشتند . ژنرال خوش تیپ با خونسردی درپوش کابین را می بندد . با اشاره دست او موانع چوبی از زیر چرخ های هواپیما برداشته می شود . و در حالی که لبخند به لب داشت با جلو بردن دسته گاز حداکثر نیرو را به موتور ها وارد می کند . صدای غرش موتورهای جت جنگنده تا کیلومتر ها شنیده می شود . و در یک آن با آزاد کردن ترمز ها هواپیما در جاده به راه می افتد ... با هر تکان هواپیما ، آگاهان منتظر وقوع فاجعه ای می شوند .. و عاقبت هواپیما در نزدیکی ساختمان از زمین کنده می شود .. به گفته شاهدان میلی متری از روی ساختمان مرگ پرنده رو به آسمان می برد . و دقایقی بعد به ارابه های فرود اجازه لمس باند مهر آباد رو می دهد.

 

/ 8 نظر / 62 بازدید
st

سلام وبلاگت عالیه. راستی یه سری به وبلاگم بزن.نظرم یادت نره.

Mamad M2

سلام خوبي؟ وب جالبي داري.خوشحال ميشم به ما هم سر بزني.اگه ســـاکس و فيــــــلتر شکن رايگان هم ميخواي بيا توي سايتمون و عضو شو و از ســـاکس رايگانش استفاده کن.بجز اون جديدترين آهنگ ها رو هم مي توني از سايتمون بگيري.راستي اگه خوشت اومد لطفا روي +1 گوشه سمت چپ ، پايين کليک کن. اينم آدرسش: wWw.FunSeda.TK راستي يه فروشگاه هم دارم که فعلا تا يه مدتي 20% واسه هر جنس تخفيف داديم پس تا اين 20% رو داره خريدت رو بکن ضرر نمي کنم محصولات زياد و خوبي هم داريم سر بزني ضرر نمي کني عزيز اينم آدرس فروشگاهمون: www.esfshop.in .دمت گرم منتظرما پيشاپيش ميگم مرسي که سر زدي [گل]

راحیل

درود..... می دانستم اما نه چنین با جزیات اما مرگ تلخش را خوب می دانستم..... متاسفم.... متاسفم.... چه می شود گفت..... راستی... دعوتید به خواندنم....

راحیل

درود..... می دانستم اما نه چنین با جزیات اما مرگ تلخش را خوب می دانستم..... متاسفم.... متاسفم.... چه می شود گفت..... راستی... دعوتید به خواندنم....

ادریس

از این ژنرال چشم آبی ایران هرچی بگی کم گفتی مقایسه کنید با ژنرال 200 کیلوئی کنونی سرلشگر دامپزشک فیروز آبادی

میراحسان

مهمترین سرمایه هرکشور نیروی متخصص و فعال آن میباشد . شهید جهانبانی به ناحق اعدام شد آنهم توسط کسی که چیزی از تخصص و ... نمیدانست . اگر ایشان وطن پرست نبود و یا خطایی مرتکب شده بود بطور حتم از ایران فرار میکرد نه اینکه در وطن بماند . نامبرده از برترین خلبانان جهان و برجسته ترین استاد خلبانی بود که میتوانست خلبانان بسیاری را برا ایران و انقلاب تربیت کند و حداقل فایده آن در زمان جنگ مشخص میشد . خلبانی را که دشمن دانا نتوانسته بود بکشد دوست نادان به راحتی کشت !!!!!!!!!

بهروز

تا حماقت و حسادت بین این ملت پست هست جهانبانی کشی همچنان ادامه خواهد داشت و سرنوشت شوم مملکت خراب شده شومتر خواهد شد!

سهراب

خداوند تمام اموات را رحمت كنه